KÖPEKLERDE BESLENME


Köpeğiniz için en iyi beslenme şekli yaratmanın birçok yolu vardır. Genel olarak köpeğinize, sindirimiyle tahribata neden olabilecek herhangi bir çeşit vermemeli ve yemek kabında yiyecek bırakmamalısınız (20 dakika sonra kapta yenilmemiş yiyecekleri atın). Bununla birlikte, köpeğinizin suya her zaman ulaşabileceğinden emin olun, bu yüzden asla su kabını kaldırmayın. Aralarından seçim yapabileceğiniz birçok farklı beslenme rejimi vardır. Bunlar; kuru tam diyetler, bisküvi karışımlı veya bisküvi içermeyen yarı nemli veya konserve köpek maması ve ev yapımı yiyeceklerdir.

En uygun diyet köpeğiniz tarafından kolayca sindirilebilir ve koyu kahverengi, sağlam, şekilli dışkı üretimi ile son bulur. Köpeğiniz yumuşak veya hafif dışkı üretiyorsa veya ishal ise, diyet köpeğiniz için uygun olmayabilir veya bir çeşit sindirim problemine sahip olabilir, bu nedenle tavsiye için veterinere danışın. Diyetteki sürekliliğin iyi sindirim sağlamaya yardımcı olacağını lütfen unutmayın. Tamamlayıcı ve dengeli köpek mamalarından birine sadık kalmak ve herhangi bir takviyeyi (veteriner tarafından verilmedikçe) vermemek en iyisidir; zira takviye köpeğinize zararlı olabilir. 

Köpeğiniz yemeğini tek seferde yemiyorsa, çok fazla veriyor olabilirsiniz, tüm köpekler gıda üreticileri tarafından önerilen miktarı yemeyebilir. Köpeğinizin diyetini aniden değiştirmeyin (veterinerinizin tavsiyesi olmadan). Diyetini değiştirmek isterseniz, bunu birkaç gün ila haftanın belirli bir döneminde kademeli olarak yapın.

 

Köpeğinizi arabayla seyahat etmeden önce beslemeyin, çünkü araba sarsıntıları rahatsızlığı teşvik edebilir; bu, midenin

genişlemesine ve büzülmesine sebep olabilir, (ayrıca şişme olarak da bilinir), acil veteriner müdahalesi gerektiren

yaşamı tehdit eden bir durumdur.

Köpeklerin orta ve büyük cinsleri, mama yerken hava yutmayı önlemek için yükseltilmiş bir kaptan beslenmelidir. Bu

amaçla kâse tezgâhları satın alabilirsiniz. Bu duruma duyarlı olduğu düşünülen ırk sahipleri için

veterinerlerden tavsiyeler alınmalıdır.

Köpeğinizi yemek kabından yiyorken barış içinde bırakın. Yemek yerken kabı almaya çalışmak endişeye neden olur, bu da agresif davranışa neden olabilir.

Köpeğinizin yerken kaba yaklaştığınızda sakin olmasını istiyorsanız, yerken kaba biraz mama eklemeyi deneyebilirsiniz.

Köpeğinizi sofradan veya kendi tabağınızdan asla beslemeyin, çünkü bu, yalvaran ve havlayan gibi dikkat arama

davranışlarını teşvik eder.

Yüksek kaliteli bir köpek maması seçin ve etiket üzerindeki tavsiyelere bakın. En kaliteli köpek gıdaları, küçük ırklar için

günlük 10 kg vücut ağırlığı başına yaklaşık 1 - 1/2 bardak, çünkü daha büyük ırklardan pound başına % 15-25 daha

fazla kalori gerektirirler. Büyük ve dev ırklara daha sık 10 kg başına 1 bardak verilir.

 

Kuru Mamalar 

Köpeğinizin ihtiyaç duyduğu şeyleri almasını sağlamak için, kendileri için özel olarak tasarlanmış bir yiyecek seçin ve karşılayabileceğiniz en iyi köpek mamalarını satın alın. Premium kuru gıdalar, en kaliteli malzemeler içeriyor. Birçoğu tavuk, et ve pirinç veya mısır kaynaklıdır. Bu gıdalar satın almak için daha pahalı görünse de, daha düşük besin değerli bir gıdayla yapacağınız büyük miktarı tüketmeniz gerekmez, bu yüzden çoğu insan daha az değilse aynı miktarda harcama yapmaya çalışır! Bazı köpekler kuru mamalar için pek hevesli değillerdir, ancak normalde zamanla onları sevmeye başlarlar. Köpeğiniz kuru tam mamayı sevmiyorsa ve beslemek istediğiniz şey buysa, mamaları biraz sıcak suyla yumuşatmaya veya biraz konserveli bir karışımla karıştırmayı deneyebilirsiniz. Miktarı, tamamen terk edinceye kadar kademeli olarak azaltır ve böylelikle kuru mamayı kabul ettirebilirsiniz.

 

Yarı Nemli ve Konserve Mamalar

Tam kurutulmuş gıdalarda olduğu gibi konserve yiyecekler ve yarı nemli gıdalar da kaliteyle değişebilir. Yine kolayca

sindirilebilen bir tarifi olan tavuk, et ve pirinç ile kaliteli bir köpek maması seçin ve beslenme açısından tamamlanmış bir

uzman yemeğini seçin (bu sayede takviye  gıda ilave edilmesi gerekmez).

 

Aşağıdakileri de göz önünde bulundurmanız ve yiyecek miktarını buna göre ayarlamanız gerekebilir:

- Gerçek kalorili gıda içeriği

- Mevcut ağırlık ve gerekirse öngörülen hedef ağırlık

- Diğer çevresel değişkenler (sıcaklık)

- Beslenme kılavuzlarında beslenecek miktar her bir öğün veya günlük miktara ait mi?

 

Üreticilerin önerdiği besleme yönergeleri genellikle doğrudur ve yalnızca kabataslak bir başlangıç ​​noktası olarak kullanılmalıdır. Zamanla köpeğinizin yeme alışkanlığını ezberlersiniz ve ona göre ayarlamalar yaparsınız. Köpeğinizin yaşı, sağlığı, üreme durumu ve egzersiz seviyesi, mama miktarını etkileyecektir. Köpeğinize verdiğiniz besin miktarına karar verirken, tüm bu faktörlerin dikkate alınması gerekir. Şüpheniz varsa daima veterinerinize danışın. Köpek maması içerik maddeleri, etikette ağırlıkça azalan düzende listelenmelidir. Ayrı malzemeler olarak listelenen benzer malzemeler, içerikler listesinde onlardan önce gelen diğer bileşenlerden daha ağır olabilir.

 

Köpek Beslemede Yapılmaması Gerekenler

- Çikolata yüksek kalp hızı, huzursuzluk ve kusmaya neden olan teobromini içerir. Büyük dozlarda ölümcül olabilir.

- Üzüm ve kuru üzüm köpekler için toksiktir ve böbrek yetmezliğine neden olabilir.

- Soğanlar anemiye neden olabilir

- Sarımsak da soğan ailesinin bir parçasıdır. Büyük dozlarda dermatite ve astıma neden olabilir. Bununla birlikte, bazı

sahipler, doğal bir pire itici olarak sarımsak tabletleri kullanmaktadır. Dozaj talimatlarını daima dikkatle takip edin.

- Süt ve süt ürünlerinde bulunan laktoz köpekler tarafından sindirilemez

- Patatesler, köpekler tarafından kolaylıkla sindirilemeyen ve sorunlara neden olabilecek yüksek nişasta içeriğinden

dolayı tavsiye edilmez.

- Daffodil gibi birçok ev ve bahçe bitkisi ve çiçek aynı zamanda köpeklere toksik olabilir; bu da cildin tahrişlerinden ağır

zehirlenmeye ve ölüme neden olabilir.

 

Bir köpeğin beslenme gereksinimleri, aktivite seviyesi, yaşı ve mizacı da dahil olmak üzere birçok faktöre bağlıdır. Bu nedenle, ırkından ziyade spesifik sağlık ve beslenme gereksinimlerine uyan bir diyet seçmek önemlidir. En doğru ve

 

uygun beslenme programından şüpheniz olursa, daima veterinerinize danışın.