KÖPEKLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER


Dünya üzerinde bilinen yüzlerce köpek ırkı vardır. Her bir köpeğin kendine has fiziksel ve karakteristik özellikleri bulunmaktadır. Bu sevimli dostlarımız hakkında belki de şimdiye kadar duymadığınız birkaç ilginç bilgiyi sizler için araştırdık. Kesin olan tek şey ise bu

sevimli ve harika arkadaşlar büyüleyici yaratıklar.

-Ördek mi ... yoksa köpek mi? Newfoundland cinsinin su geçirmez ceket ve perdeli ayakları vardır.

-Ünlü bir Beatles şarkısının sonunda (A Day In The Life) Paul McCartney, kendi Shetland çoban köpeği için, sadece köpeklerin duyabileceği ultrasonik bir ıslık sesi kaydetti.

-Choppers cinsi köpeklerin diş sayısı yavru iken 28, yetişkin olduğunda ise 42'ye çıkıyor.

-Kuyruğunu takip et! Köpekler çeşitli nedenlerle kuyruklarını kovalamaktadır: Merak, egzersiz, kaygı, yırtıcı içgüdü veya pireli olabilirler. Bu sebeple veterinere danışmakta fayda vardır.

-Dalmaçya cinsi köpekler doğduklarında saf beyazdırlar. Büyüdükçe tüylerindeki siyah lekeler de gelişir.

-Köpekler ve insanlar yavaş dalga uykusu (SWS) ve hızlı göz hareketi (REM) ile aynı şekle sahiptir ve bu REM aşamasında köpekler de rüya görebilir.

-Köpeklerin gözleri, karanlıkta görmelerini sağlayan tapetum lucidum adı verilen özel bir zar içerir.

-Büyük bir cins köpek istirahat halindeyken kalbi dakika başında 60 ila 100 kez atıyor ve küçük bir köpekte 100-140 arasında atıyor. İnsanlarda da aktivite dışında bu sayı 60-100 arasındadır.

- Köpeğiniz çok hareketli ve neşeli davranıyorsa evden çıkarken şemsiyenizi alın! Bir ankete göre, köpek sahiplerinin %72’si köpeklerin fırtınalı havanın yolda olduğunu algılayabileceğine inanıyor.

-Köpekler, her yerde terleyen insanların aksine, sadece ayaklarından terler.

-Köpeklerin, üç göz kapağı, bir üst kapak, bir alt kapak ve üçüncü bir kapağı vardır ve bunlar, gözün nemli ve korunmuş olmasına yardımcı olur.

-Köpeklerin %45'i sahibinin yatağında uyuyor.

-Köpeklerin burunları, kokuyu emmeye yardımcı olan ince bir mukoza tabakası salgılar. Sonra ağız yoluyla kokuyu örneklemek için burunlarını yalarlar.

-Köpeklerin damak zevkleri yaklaşık 1.700 tat alabilirken, insanlar yaklaşık 9 bin, kediler ise 473 civarı tat seçebilir.

-Köpeklerin koku duyusu insanlardan 10.000 ile 100.000 kat arası daha fazladır.

-Köpeklerin sadece siyah beyaz olarak gördükleri efsanesi! Aslında, köpeklerin öncelikle mavi, yeşilimsi sarı, sarı ve çeşitli gri renk tonlarında gördüğüne inanılıyor.

-Chow Chow köpekleri farklı mavi-siyah dilleri ile bilinirler, aslında pembe dilde doğarlar. 8-10 haftalıkken mavi-siyaha dönüşürler.

-Köpekler, kendilerini sıcak tutmak ve yırtıcılardan karınlarını ve hayati organlarını korumak için içgüdüsel olarak uyurken içe doğru kıvrılarak yatarlar.

-Sevimli dostunuz köpeğiniz ile bir süre oynamak tansiyonunuzu dengede tutar, yüksekse düşmesine yardımcı olur.

-Köpeğinize sizin gibi kokan bir parça kıyafet bırakırsanız, koku onları rahatlatacak ve ayrılık endişelerini azaltacaktır.

-Norveç Lundehund her ayağında altı parmakları olan tek köpektir!

-Kaliforniya Üniversitesi'ndeki akademisyenler tarafından yapılan bir araştırmada, köpeklerin sahiplerini bir şeye veya başka birine karşı sevgi gösterdiklerini görmeleri halinde kıskançlık duyacakları belirtildi.

-Bir yaşındaki yavru fiziksel olarak 15 yaşında bir insan kadar olgunlaşmaktadır. Tabii ki, farklı ırklar biraz farklı yaşlanabilir. Büyük köpekler küçüklerden daha hızlı yaşlanır.

-Bir görüşe göre köpeğin yüz şekli ne kadar yaşayacağını gösterir. Daha kurt gibi görünen keskin, sivri yüzlü köpekler genellikle daha uzun yaşarlar. Bulldog gibi çok düz yüzlü köpekler genellikle kısa ömürlü olurlar.

-İlk köpekler, en az 12.000 yıl önce kalıcı insan barınağının ilk sitelerine çekilen kendi kendine evcilleşmiş kurtlardı.

-Plato bir zamanlar bir köpeğin bir filozofun ruhuna sahip olduğunu söylemişti.

-Dokunuş, köpeğin geliştirdiği ilk duyudur. Pençeler de dahil olmak üzere tüm vücut, dokunmaya duyarlı sinir uçlarıyla kaplıdır.

-Çoğu uzman, insanların köpekleri eşek, at, koyun, keçi, sığır, kedi ve tavuktan önce evcilleştirdiğine inanıyor.