KEDİLERDE SIK RASTLANAN HASTALIKLAR


Kediler kişisel bakımda iyi canlılardır. Ancak, titiz kediniz bile yaygın kedi hastalıkları ve sağlık sorunlarından bazılarını engelleyemez.En sık rastlanan kedi rahatsızlıkları, bunların belirtileri ve önlemleri konusunda yapılabilecek şeyleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1-KUSMA

Kusma, birçok nedenden kaynaklanan kedilerde çok yaygın bir sorundur. Zehirli veya yenilebilir  bir şey, enfeksiyon, üriner sistem hastalıkları veya şeker hastalığından kıl topuna kadar birçok nedenden dolayı görülebilir.

Belirtiler genellikle belirgindir.Karın bölgesinde toplanma, halsizlik, salyangoz şeklinde yatma ve halsizlik gözlemlenir.Kediniz çok çabuk susuz kalabilir.Kronik kusma, uzun süreli veya sık tekrarlanan kusma ile kendini gösterir. Midenin ve üst bağırsak sisteminin hastalıkları bu tür kusmalar için birincil neden olur .

Kedinizin kusmaya devam ederse derhal veteriner hekiminize başvurup medikal destek almanız yararlı olur.Veterineriniz teşhiş sonrası; diyetinde değişiklik, kusmayı önleyici medikal ilaç, bakteriden kaynaklı ülseri varsa antibiyotik tedavisi yapabilir.

2-ÜRİNER SİSTEM HASTALIKLARI

Yapılan araştırmalar, veterinerler tarafından görülen kedilerin %3'ünde kedigiller ailesinin alt üriner sistem hastalığına sahip olduğunu ve bunun birçok nedenden olabileceğini göstermektedir.Dişi ve erkek kediler üriner sistem hastalığına sahip olabilir ve kuru gıdaları tüketen kedilerde sıklıkla görülür. Sürekli evde yaşayan, stres ve ani değişikliklere maruz kalan  bir kedinin bu riski artabilir.Tedavi kedinizin sahip olduğu üriner sistem hastalığının  türüne bağlıdır.Belirtileri şu şekildedir:

-Kanlı idrar

-Daha önce yapmadığı yerlere idrar yapması

-İdrar yaparken ağlama

-Ağrı nedeniyle yalpalama

-Depresyon

-Dehidrasyon

-İştahsızlık

-Kusma

Kedinizin idrarını yapamaması acil bir durumdur.Hemen veterinerinize başvurmalı ve gerekli tedaviyi almasını sağlamalısınız.

3-PİRELER

Pireler, çok yaygın  kedi hastalıklarından biridir.Ama kolayca tedavi edilebilir.Kedinizde pire olduğuna dair gözlemleyebileceğiniz belirtiler şunlardır:

-Cilt üzerinde pire pisliği (küçük siyah noktalara benzemektedir)

-Sürekli eşelenme

-Sıklıkla yalanma

-Kırmızı ve tahriş olmuş cilt

-Tüylerinde normalden fazla dökülme

-Deride enfeksiyon

Pireler bir yıldan daha uzun süre yaşayabilir ve kediniz kansızlığa yakalanır, bu nedenle kedinizin pire problemini tedavi etme süresini ertelememeniz gerekir.Kediniz  için en iyi pire kontrolü hakkında veterinerinize danışın. Tedavilere oral ilaçlar, tozlar ve topikal ilaçlar dahildir.

4-TENYALAR

Kedinizdeki en yaygın kedi sağlığı problemlerinden biri olan tenyalar kedinin ince bağırsağında yaşarlar ve bazen 2 fit kadar (yaklaşık 60-70 cm ) büyürler. Bir tenya enfeksiyonu belirtileri  kusma ve kilo kaybı olabilir. Kedinizde tenya olup olmadığını söylemenin en kolay yolu, dışkılarına, anüsüne ve yatak takımlarına bakmaktır. Genellikle tenya, uyurken veya rahatlarken kedinizin anüsünden çıkar. Küçük beyaz kurtçuklar veya pirinç veya susam tohumları gibi görünen şeyleri görürseniz, kedinizde muhtemelen tenyalar vardır.

Tedavi seçenekleri arasında enjeksiyon, oral veya topikal ilaçlar bulunur.

5-İSHAL

Bağırsak parazitleri, kötü gıda, alerji, enfeksiyon, karaciğer hastalığı, kanser gibi birçok şey kedilerde ishale neden olabilir.Diyare belirtileri gevşek, sulu veya sıvı dışkıdır. Sebeplerine bağlı olarak, diyare bir gün, bir hafta veya ay boyunca sürebilir.Kedinizde ishal gördüğünüzde derhal içtiği temiz su miktarını fazlalaştırıp 12 ile 24 saat arası yemek vermeden sıvı tüketmesini sağlayın.Bu süre sonunda hala ishal devam ediyorsa, dışkıda kan görünüyorsa, ateş ve halsizlik hali bulunuyorsa derhal veterinere başvurun.

6-GÖZ HASTALIKLARI

Kedilerde görülen göz problemleri, konjunktivit, katarakt, glokom, travma, virüsler, iltihaplanma ve retinal hastalık gibi birçok şeyden kaynaklanabilir.Kedinizin göz sorunları olduğu anlamına gelen birkaç semptom, sulanmış gözler,  bulanıklık, kırmızı veya beyaz göz kapağı astarları, gözün köşelerindeki tıkanıklık, gözlerde kısalma, gözün pençelenmesi veya görünür bir üçüncü göz kapağıdır.

Kedinizin göz sorunlarına neden olan sebebi  bilmiyorsanız, veterineri çağırmaktan başka yapabileceğiniz çok şey yoktur. Göz problemleri acil bir durum olarak değerlendirilmelidir.