KEDİLER HAKKINDA İLGİNÇ BİLGİLER


Evinizin neşesi, kaprisli ama bir o kadar da sevimli, kişilikli, kısacası her haliyle bizi kendilerine hayran bırakan kediler hakkında biraz ilginç bilgiler derledik. Bakalım ilk defa duyacağınız bilgiler var mı?

-Kediler tırmandıkları ağaçtan inemezler çünkü patileri tek yöne gitmelerine elverişlidir. Ağaçtan inebilmeleri için atlamaları gereklidir.

-Kediler yaklaşık 100 farklı ses çıkarabilirken köpekler sadece 10 civarı ses çıkarabiliyor.

-Dünyada 500 milyondan fazla evcil kedi bulunmaktadır ve yaklaşık 40 tanınmış ırk vardır.

-Eski Mısırlıların kedileri evcilleştiren ilk kişiler olduğu düşünülürken, en eski bilinen evcil kedi Akdeniz'in Kıbrıs adasındaki 9.500 yıllık bir mezarda bulundu. Yani bu bilgi erken Mısır sanatından 4000 yıl önceye tarihleniyor.

-İspanyol Engizisyon döneminde Papa Innocent VIII kedileri şeytani bir varlık olarak bildirdi, binlerce kedi yakıldı. Bunun üzerine fare popülasyonunun artmasıyla Avrupa'da Kara Veba olarak bilinen salgın başladı ve binlerce insan öldü.

-İbranice efsaneye göre, Nuh, gemide saklanan tüm gıdaların fareler tarafından yenmemesi için Allah'a dua etti. Cevap olarak Tanrı aslanı hapşırttı, aslanın ağzından bir kedi çıktı.

-Bir kedinin işitmesi bir köpeğinkinden daha iyidir. Bir kedi, bir insandan iki oktava kadar daha yüksek frekanslı sesler duyabilir.

-Bir kedi kısa bir mesafede yaklaşık 49 km ye kadar hız alabilir.

-Çoğu kedi 1 ile 9 arasında kedi yavrulayabilir. Şimdiye kadar en çok doğuran kedi 19 adet yavrulamış ve bunlardan 15'i hayatta kalmıştır.

-Bugün en büyük vahşi kedi Sibirya Kaplanıdır. Uzunluğu 3,6 metreyi bulan bu kedi türü (yaklaşık olarak küçük bir otomobilin büyüklüğü) 317 kg kadar ağırlığa sahip olabilir.

-Kediler birbirlerinin burunlarına dokunarak selamlaşırlar.

-Kedilerin kendilerini temizlemek için kullandıkları zımpara kılıfına benzer dilleri vardır.

-Bir kedi çenesi yana doğru hareket edemez, bu nedenle bir kedi büyük miktarda yiyecek çiğneyemez.

-Bir kedi sırtı son derece esnektir, çünkü 53 adet gevşek bağlantılı omurgaya sahiptir. İnsanlarda ise sadece 34 tane vardır.

-Bütün kedilerin pençeleri vardır ve çitadan başka tüm kedigiller dinlenirken pençelerini geri çeker.

-Yavru kedilerin çok uyumalarının sebebi büyüme hormonunun sadece uykuda olduklarında serbest kalmasıdır.

-Kedi sahiplerinin yaklaşık 1/3'ü kedilerinin düşüncelerini okuyabildiğine inanıyor.

-Kedilerin dış kulağı kontrol eden 32 kasları vardır (insanlarda sadece 6'dır). Bir kedi bağımsız olarak kulaklarını 180 derece döndürebilir.

-Tıpkı bir insanın parmak izi gibi, bir kedinin burnu tek, eşsiz bir desene sahiptir.

-Kedilerin insanlar gibi vücutlarında ter bezleri yoktur. Bunun yerine, yalnızca patilerinden terlerler.

-Ölümcül olmayan en uzun düşüşü kaydeden kedi Andy'dir. Bir binanın 16. katından düştü (yaklaşık 200 ft / .06 km) ve hayatta kaldı.

-Bir kedinin bıyıkları sadece gösteriş için değildir, kedilerin nesneleri algılamalarına ve karanlıkta gezinmelerine (navigasyon) yardımcı olurlar.

-Bir kedi kendi boyunun yaklaşık yedi katı mesafeyi atlayabilir.

 

-Kediler büyük olasılıkla tatlılığı tadamayan tek memelidir. Tatlı tatları algılamalarına izin veren gen için amino asitlerden yoksundurlar.