KEDİ VE KÖPEKLERLE SEYAHAT


Seyahat kararlar alırken, evcil hayvanınız için en güvenli ve en rahat olanı seçin. Örneğin köpeğinizle çok fazla zaman geçiremeyeceğiniz bir tatile birlikte çıkmaktansa, evde kalmaları onlar için daha iyidir.Kediler ise neredeyse herzaman evde çok daha iyi durumda olurlar. Ancak, evcil hayvanınız ile seyahat etmeye karar verdiyseniz, güvenli ve düşük stresli bir yolculuk için ipuçlarımızı takip edin.

Seyahat şekliniz

-Araba ile

-Uçak ile

-Gemi ile

-Tren ile

Araba ile Seyahat

Köpekler araba içinde dolaşmamalıdır. Köpeğinizin arabayla seyahat etmesinin en güvenli yolu, bir emniyet kemeri veya başka güvenli araçlar kullanarak araçta demirlenmiş bir bölmede olmasıdır. Köpek tutucuları veya emniyet kemeri, köpeğinizin arabanın içinde  gezinmesini ve sürücünün dikkatini dağıtmasını önlemek için yararlıdır.

Çoğu kedi, arabalarla seyahat etmekten hoşnut değildir, bu nedenle de sizin güvenliğiniz için bir taşıyıcıda tutun. Bu taşıyıcıları arabada tutmak önemlidir. Bunu, taşıyıcının önüne emniyet kemeriyle sabitleyerek yapın.

Evcil hayvanınızı arabanın arka koltuğunda tutun. Evcil hayvanınız, yolcu koltuğunda (bir sandıkta bile olsa) hava yastığı açıldığında zarar görebilir. Köpekler ve kediler her zaman güvenli bir şekilde arabanın içinde tutulmalıdır. Başlarını pencere dışına çıkarmaya izin verilen evcil hayvanlar yaralanabilir veya ciğerlerine zorla soğuk hava çekerek hasta olurlar. Açık bir kamyonetin arkasına hiç bir evcil hayvan taşımayın. Yol boyunca sıklıkla durarak evcil hayvanınızın hareket etmesine ve ihyiyaç gidermesine olanak verin fakat tasmasız bırakmayın. Mola sırasında durduğunuzda asla evcil hayvanınızı arabada bırakmayın. Araba içindeki ısı kısa sürede yükseldiği için geri dönüşü olmayan organ hasarına ve ölüme neden olabilir.

Uçak ile Seyahat

Hava yolculuğu evcil hayvanlar için riskli olabilir. Hava yolculuğu bir çok evcil hayvan türü için oksijen eksikliği ve sıcak çarpması sebepleri ile hastalanmalarına sebep olabilir. Uçmak için tüm alternatifleri düşünün. Evcil hayvanınızı  tatile çıkarmayı planlıyorsanız, sürüş genellikle daha iyi bir seçenektir. Araba ile seyahat edemezseniz, bir evcil hayvan bakıcısı veya yatılı köpek kulübesi bakımı altında bırakırsanız, evcil hayvanınız muhtemelen daha sağlıklı ve daha mutlu olur. Fakat bunun mümkün olmadığı bazı durumlarda uçuşun faydalarının risklerden daha fazla olup olmadığını belirlemeniz gerekir. Çoğu hava yolu şirketi, ek bir ücret karşılığında kabin içinde bir kedi veya küçük köpek almanızı sağlar. Fakat havayolunu önceden aramalısınız; kabinde izin verilen hayvan sayısına sınırlamalar vardır. Köpeğinizi nakliye ediyorsanız, boyut gereksinimlerini karşıladıklarından emin olun.

Gemi ile Seyahat

Gemi seyahatlerinde az sayıda hatlarda ve okyanuz geçişlerinde evcil hayvanlara izin verilir.çoğunlukla da seyahat boyunca  evcil hayvanlar kulübelerde tutulur. Bu sebeple seyahatinizden önce evcil hayvanınızın kalacağı kulübe ve bakımı hakkında detaylı bilgi alın ve sıklıkla kontrol etmeyi ihmal etmeyin.

Tren ile Seyahat

 

Avrupa ülkelerindeki pek çok tren, evcil hayvanlara izin verir. Durulan istasyonlarda evcil hayvanlarınızın doyurulması ve bakımı sizin sorumluluğunuzdadır.