EN ZEKİ KÖPEK TÜRLERİ


Köpekler gerçekte insanların arkadaşlarıdır; sadece gözlerinize sadık bir şekilde bakıp kuyruk sallamakla kalmaz, aynı zamanda işe, eğlenmeye ve hatta neşe ve üzüntü paylaşmaya hazır canlılardır.Zekaları ile de sahiplerini etkileyen bu sevimli ve candan dostlarımız arasında, en zeki köpek türleri olarak genel bir sıralama yaptık.

1-Border Collie: Anglo-İskoç  türüdür.İngiltere-İskoçya sınırında yaklaşık 300 yıldır koyun çobanı köpeği olarak kullanılır.Border Collie, çok enerjik ve atletik, çoğunlukla en zeki olarak düşünülen orta boy bir köpektir.En zeki köpek türlerinin başında sayılan Collie yetenek yarışmalarında da çok başarılıdır.Israrcı, zeki, hevesli, sorumluluk bilincine sahip, atik, enerjik bir mizaca sahiptir.Bu ırkın ortalama ömrü 10-17 yıldır.

2-Kaniş: Aslen Alman kökenli olduğu iddia edilen Kaniş cinsi Fransa'da öyle yaygın olmuştur ki Fransa'nın milli köpeği ilan edilmiştir.Çoğu Kaniş sahiplerinin de bilmediği şey Kaniş cinsi köpeklerin en zeki köpek türlerinden biri olduğudur.Çok zeki, eğitime hemen cevap veren, aktif ve yetenekli bir köpektir.Suyu çok seven kanişler gerekli eğitim verilirse suda boğulan birini bile kurtarabilirler.

3-Alman çoban köpeği (German shepherd): Alman çoban köpeği adından da bilindiği üzere Alman kökenlidir.Türkiye' de Alman kurdu ya da kurt köpeği olarak da bilinir.En ünlü oldukları alan polis köpeği olmaları ve arama kurtarma çalışmalarında görev yapmalarıdır.Görev bilinci çok yüksek, itaatkar, zeki, yetenekli ve sadık köpeklerdir.Görev yorumlamaları diğer cinslerden çok daha yüksektir.

4-Golden Retriever: En popüler köpek cinslerinden biri olan Golden Retriever aslında bir av köpeğidir.Vurulan avı bulup getirmede çok yetenekli olan bu köpekler ev köpeği olarak da oldukça yaygındır.Çok hoşgörülü, zeki, yetenekli, dost canlısı, emin ve nazik köpeklerdir.

5-Doberman Pinscher: Doberman Pinscher, 19. yüzyılın sonlarında Almanya'da başta bekçi köpeği olmak üzere ortaya çıkmıştır.Tam soyu bilinmese de  Rottweiler, Siyah ve Tan Terrier ve Alman Pinscher'in de bulunduğu birçok köpek ırkı karışımı olduğuna inanılmaktadır.Tam bir aristokrat köpek cinsidir.Dobermanlar da polis ve askeri çalışmalarda başarılı, atletik, çok enerjik ve akıllıdır.

6-Shetland Çoban Köpeği: İskoçya kökenli Shetland çoban köpekleri çok oyuncu olmaları ile tanınır.Bunun yanında nazik, duyarlı, sadık olmaları ile mükemmel ev köpekleridir.Bireyler ile olan ilişkisi sevgi dolu ve korumacıdır.Bu sebeple yabancılara karşı aşırı havlama eğilimindedir.Gerekli egzersiz ve eğitim sağlandığında havlama eğilimi azalır.Çoğu Shetland sahibi köpeklerinin neredeyse bir insan kadar zeki davranışlar sergilediğini dile getirir.

7-Labrador Retriever: Kanada'da Newfoundland'dan türetilmiş bir köpek cinsidir.Soğuğa dayanıklı olan bu cins, soğuk suya atlayıp balıkçılara ağlarını çekerken yardımcı olurlardı.19. yüzyılda İngitere'ye getirilmiştir.Kibar, sevgi dolu yapılarıyla aile köpeği olmuşlardır.Sevgi dolu, itaat etmeye ve eğitime meyilli olan Labradorlar evde uzun süre yalnız kalmaktan hoşlanmazlar.Aynı zamanda iyi bir av köpeği de olurlar.Bataklık ve sulu arazide de avlanabilirler.

8-Papillon: Bu sevimli ırk kulaklarının görüntüsünün kelebeğe benzemesinden dolayı Papillion adını almıştır.Zeki, itaatkar, dengeli, canlı ve sevgi doludur.Tuvalet eğitimi zor verilebilir.Yabancılara karşı korumacı davranması sebebiyle havlama konusunda erken dönemlerden itibaren eğitilmelidir.

9-Rottweiler: Bir Alman cinsi olan Rottweiler  iyi bir bekçi ve koruma köpeğidir.Atletik görünümünün yanısıra ailesine aşırı bağlı , adaletli, itaatkar, cesur ve atiktir.Cana yakın olması ve çocuklar ile iyi bir iletişimi olması için çok iyi eğitilmelidir.İlk defa köpek sahibi olacaklar için çok da tavsiye edilmeyen bir türdür.

10-Australian cattle: Avustralya sığır çobanı köpeği.Avustralya'nın coğrafi koşullarına uygun olarak üretilmiş bir türdür.Zeki, çok enerjik, sabırlı ve yorulmak nedir bilmeyen bir köpektir.Çok fazla bedensel aktiviteye ihtiyaç duyarlar.Erken dönemlerden itibaren iyi bir eğitim verilmesi gereklidir.